Коли відчиняється брама осінніх вітрів, дощі крадуть зі шкіри залишки літньої засмаги, а ніч довшає, доки не починає виливатися з райдужки, читання стає найкращою розрадою. Немов дає скуштувати запасні життя, додати історій до власного сюжету, подорожувати, не виходячи в дощ. Отож видавничі коти химерного Дому зібрали для вас книги, у яких так чи інакше ховається осінь.


Осінь на обкладинці — Пісні тіней і порожнечі

Ця антологія української темної поезії XX сторіччя повниться темрявою та готичністю листопаду, вибагливими барвами жовтня і неповторним відчуттям вересня, коли наче нічого не змінилось, але одночасно ти знаєш, що все змінилося докорінно й невідворотньо. Тут будуть вірші для дозованого прийому надвечір, будуть підводки до кожного поета, і буде цвинтар для любителів блукати старими цвинтарями — з причинами смерті тих, хто міг би створити канон української темної поезії, якби не.

У «Піснях тіней і порожнечі» письменник, перекладач та дослідник темної літератури Євген Лір пропонує новий погляд на наші 20-ті — оптику мороку, містики і згуби. Це зібрання поезій окреслює якщо не канон української постготичної лірики, то принаймні місце, де такий канон міг би утворитись. Євген Плужник, Михайль Семенко, Павло Филипович, Богдан-Ігор Антонич, Олена Теліга та інші поети зазвучать по-новому, а нариси Ліра щодо стилістики, діалектики та їхніх спільних авторських рис допоможуть скласти загальне уявлення про макабричний бік Розстріляного Відродження. Деякі тексти публікуються вперше за часів Незалежності.

Небо осіння, мов квітка, марніє,

Сохне стерня, затихають лани

Птиці у вирій вертають, Маріє,

Вільним трикутником височини.

Павло Филипович

Купити книгу Пісні тіней і порожнечі — ексклюзивно на сайті Дому Химер


 

Книги, дія яких відбувається восени 

«Усі їхні демони» Поліни Кулакової — осінь і вбивства

— історія одночасно моторошна — про жахливі вбивства та життя родини пияків; і світла — бо частину подій ми бачимо очима маленької Лесі — через світ книг, сподівань на краще, через світ, де можна вірити, що батьки не погані, у них просто вселяються демони алкоголю; порівнювати себе з Гаррі Потером та бігти з улюбленим спаніелем опалим листям.

Анотація:

В одній з квартир сірої «хрущовки» живе, здавалося б, звичайна сім’я. Проте за зачиненими дверима того дому відбуваються тривожні події, що їх байдужі сусіди воліють не помічати. Жінка, котра потерпає від домашнього насилля; хлопець-підліток, який шукає розуміння й підтримку на вулиці; самотня дев’ятирічна дівчинка, що вчиться жити з «демонами» своїх батьків…
«Усі їхні демони» — вибуховий соціальний трилер про дітей, позбавлених дитинства, алкоголізм, байдужість… та криваві вбивства у маленькому містечку.

«Анжела без поспіху накинула на плечі зношений сірий флісовий халат і пішла на кухню. Відчинила кватирку, вмостилася на табуретці біля вікна й закурила. Поволі випускаючи сивий цигарковий дим, вона милувалася світанком, який розфарбовував подвір’я теплим жовтим кольором.

За вікном була осінь. Ще не така, коли вулиці пахнуть опалим листям і сирим туманом. Вересень видався лагідний. Без затяжних дощів й липкого болота під ногами, без чорних куполів парасоль та сумних облич довкола. На щастя, дні ще довгі й сповнені тепла, а світанки прозорі, тихі, вкриті свіжою росою, яка не вміє перетворюватися на іній.»

 

Купити книгу Усі їхні демони Поліни Кулакової у крамничці Дому Химер

Усі їхні демони, Дім Химер


Тіло ТМ — далеко у майбутньому ця історія почалась із осені

Світ, у якому винайдено можливість переселяти душі в нові тіла. Світ безжальний, де одні за прийнятну ціну мають змогу позбавитися від старості, хвороб і болю, і навіть можливість прожити кілька годин у тілі рок-зірки всього лиш за один підпис, а інші народжують дітей на продаж та остерігаються, аби не стати самим боржниками могутньої корпорації, яка контролює усе.  В тому числі і головного героя, доктора Юрія, який мав би тішитися роботою у провідній клініці, а насправді є жертвою щоденного шантажу. Хто він і звідки, що тримає його тут, які несподіванки принесе його минуле і чи зможе він повернути проти корпорації Тіло ТМ? Чи буде корпорація тисячеликою гідрою, а чи колосом на глиняних ногах? Тут кожен персонаж має історію і таємницю, а кожна рушниця вистрілить, тож будьте уважні і не заглядайте в дірочку в кінці дула.

«Осінь, 2033 рік.
Україна, Карпати, католицький притулок для дітей-сиріт.

Небо знову заволокло сірим ганчір'ям вологого хмаровиння — і чоловік, що сидів за кермом старого білого фургона з румунськими номерами, нетерпляче вилаявся ламаною англійською — здається, все в цій клятій гірській місцині було проти нього.Розмитий шлях вислизав з-під коліс і крученою зміюклю звивався догори. А десь там, серед скелястих урвищ та поріділих лісів, мав зачаїтися кам'яний, дивом уцілілий притулок-сиротинець, що до нього слід було конче дістатися, перш ніж Карпати сповине темрява й закрутить драглиста снігова дощовиця.»

Купити книгу Вікторії Гранецької Тіло ТМ на сайті Дому Химер

Купити Тіло ТМ з чорними зрізами (лімітований наклад 200 шт)


Все золото твоїх снів — осінь скінчиться, коли ти змінишся

Новинка «Все золото твоїх снів» Кшисі Федорович оприявнилась у червні, але їй, безперечно, більше годилась би осінь — адже саме з осені починається ця історія. В ідеалі читати її у жовтні або листопаді, коли міста сірі, дороги ведуть не зовсім туди, куди повинні, відображення у дзеркалах ближчі, ніж можуть здаватись, а зима ніяк не приходить. Ця історія починається з чорнотропу цього світу, аби перейти у інший і там, серед вічних золотих полів і безчасся, нарешті випасти снігом.

Після зникнення своєї подруги Марти Фауст знаходить у її помешканні щоденник снів. Марта писала, що уві сні потрапляє в одні й ті самі місця, де дівчину переслідують димні пси. Останній запис — про жахіття, що прийшло зі снів та оселилося в її будинку. Фауст накладає описані Мартою місця на мапу міста і знаходить точку перетину. Так він потрапляє у Край Снів — потойбіччя, де Неістоти сусідять із сутностями, залежними від колективної пам’яті людей, де втрачаються всі спогади, зостається лише найважливіше… Тут блукають загиблі друзі Фауста, і саме сюди потрапила Марта — от тількиким усі вони є насправді? Зрештою, кожен знаходить власні відповіді, або залишається тут назавжди.

Приготуйтеся рушити стежками снів у золотій траві, замовляти віршами кордонних псів, віднайти своїх мертвих, стежити очима павуків, дивитися у сліпі дзеркала, зустрітися із задавненим страхом — і серед усього, може, знайти стежку, що виведе до себе.

Небо над містом було вже темним, лише смуга дерев, що оточувала місто, легко просвічувала, наче шифонова стрічка. За нею вже була непозбутня жовта трава, вічно  похмуре небо та туман між ними. Дивна місцина, що здавалась дуже безпечною і чомусь — рідною. Вони з Марком точно не були праведниками, але нехай це місце стане для них Сехет Іару. Слова давньої єгипетської молитви легко спливали в її пам’яті.

«Нагороди мене своїми полями, господарю вітрів. Дозволь мені бути тут, їсти тут, пити тут, збирати врожай, боротися і любити. Нехай слова мої стануть тут законом. Нехай я ніколи не буду нічиїм рабом, але буду правителем».

 

Купити книгу Все золото твоїх снів Кшисі Федорович у крамниці Дому Химер


По той бік пам'яті — казка та її прихований темний виворіт

«По той бік пам'яті» Ксенії Циганчук — трилер, заснований на походженні та істинному сенсі казок. Дехто з нас вже чув, що казкові мости, які будують, руйнують чи на яких б'ються казкові герої, ніщо інше, як дорога до Потойбіччя, хатинки у лісі — відображення труни, а випробовування для головного героя означають обряд ініціації й можуть закінчитися зовсім не так щасливо. Ця книга налаштовує нас на власний вибір сприйняття сюжету, апелює до нашого власного сприйняття: сюжет розвиваєтся через містику чи реалізм? Шукати вбивцю чи того, через кого оприявниться забута магія? Відповідь у кінці, але до того — вирішувати лише вам.

«Погода дедалі більше псувалася. Насувалися хмари, перетворюючи світлий день на темний вечір. здійнявся вітер, жбурляючи із землі пісок й немов намагаючись знести все на своєму шляху. Цьогорічна осінь відразу взялась до справи, щойно за календарем заступила літо.

Кілька піщинок потрапило Ігореві в очі, й він одразу зачинив вікно у машині. Те ж саме зробив і Вадим, його приятель. За такої погоди Ігорю ставало чомусь незатишно. Він розумів, що це переслідує його з дитинства, проте так і не міг збагнути, звідки усе почался. Щось на кшталт відчував кожного разу, коли перебував у майже безлюдному незнайомому місці під час наближення негоди. У такі миті його чомусь охоплювало лиховісне передчуття.»

Купити книгу По той бік пам'яті Ксенії Циганчук на сайті видавництва Дім химер

Купити книгу По той бік пам'яті Ксенії Циганчук на сайті видавництва Дім химер


Осінні книги не про осінь

Так сталося, що ці книги виглядають дуже осінньо. Вони повняться туманами, міжсезонням і забуттям, приреченим передчуттям найтемніших часів — і одночасно вони не дуже то і про оіснь як пору року. Радше про осінь, як стан.

Хай там як, принаймні у них осінні обкладинки, так що, якщо ви берете участь в одному осінньому бінго і шукаєте щось годяще на третій пункт, до ваших послуг:

  • Безодня — тут вам буде містичний бік охопленого війною Донбасу, оточена туманами Бутівка, спогади про близьких померлих, фантастичні здогадки про майбутнє цієї війни з осмисленням у світі Warhammer 40k. І багато щирості, по справжньому відвертих оповідань і відчуттів. Безодня Влада Сорда на сайті Дому
  • Степовий бог — книга, травнево-січнева за своїм сюжетом, жодним чином не дотична осені і одночасно пов'язана з нею у реальному світі: одночасно з виходом книги на Мамай-горі знайшли скіфський акінак (важлива згадана в сюжеті деталь), Casa Ukrania випустили степовий альбом Ofira, а сам автор почав написання Книги вигаданих неістот у співавторстві з Кшисею Федорович і Натою Фріден.

Окрім того, здається, усю осінь 2019 ми лише й робили, що читали відгуки на ці дві книги — якщо вас якимось чином обминула чаша ся — причащайтесь неодмінно. Купити книгу Степовий бог Євгена Ліра на сайті Дому Химер